تبلیغات
روستای پرگه

روستای پرگه
نویسندگان
حدود 20 الی 30 سال پیش روستائیان بطور دائم در پرگه زندگی میکردند و در آن زمان پرورش دادن حیواناتی اهلی مانند گوسفند و گاو در پرگه مرسوم بوده است.


نکته جالب در اینجا این بود که گاو ها گوسفند ها و الاغ ها به طور جداگانه برای چرا به صحرا برده میشدند.


پرگه ای ها مال های(میش و بز) خود را زودتر از کولی وره(بره و بزغاله) در شمال غربی روستا کنار مدرسه شهید کلاهدوز در مکانی به نام "کمری سر" جمع میکردند و به صحرامیبردند.


کولی وره را نیز هر صبح یک ساعت پس از اینکه مال به صحرا میرفت به "مزاری سر" میبردند و چوپان آنهارا به صحرا میبرد و بعد از ظهر هم یک ساعت زود تر از مال به ده برگردانده میشدند. مردم به همراه خانواده خود برای گرفتن کولی وره سر مزار میرفتند در ضمن برای شناسایی کولی وره خود آنهارا "درشم" میکردند یعنی آنهارا با رنگ یا پارچه های رنگی نشانه گذاری میکردند و پس از جدا سازی در گوشه ای از مزار از آن نگه داری میکردند سپس یکی یکی کولی وره خود را به سمت طویله خود هدایت میکردند یعنی آنهارا باهم نمیبرند تا مجددا قاطی نشوند. کولی وره ها در طویله جدا از مال ها نگه داری میشدند و پس از دوشیدن شیر مال  انهارا پیش مادرانشان قرار میدادند تا از شیرشان استفاده کنند پس از مدتی دوباره انهارا جدا سازی نموده و شب تا صبح کولی وره از میش جدا بود و پس از دوشیدن شیر صبح قاطی میکردند تا از شیر آنها استفاده کنند و رشد نمایند سپس جدا سازی شده و مال هارا زودتر از کولی وره به صحرا میبردند.


گاو ها را نیز در شمال غربی روستا زیر کمری سر در مکانی به نام "چشمکی دره" جمع میکردند و چوپان گله را به صحرا میبرد.


پرگه ای ها قاطر ها و الاغ ها را نیز به چشمکی دره میبردند و چوپان آن روز آنهارا به صحرا میبرد.


معمولا هر روز یک نفر از اهالی روستا بر اساس نوبت چوپان میشد و مسولیت به صحرا بردن گوسفد ها درآن روز به عهده آن شخص بود.


در مورد گوسفد ها هر خانواده موظف بود به ازای هر 5 گوسفند یک روز چوپان باشد برای مثال خانواده ای که 7 گوسفند داشت اولین باری که نوبت چوپانی اش میشد دوروز چوپان بود ـ دومین بار که نوبتش میشد باز دو روز چوپان بود اما سومین چهارمین و پنجمین باری که نوبتش میشد یک روز چوپان میشد.


نوبت چوپانی گاو و الاغ و قاطر نیز مانند گوسفند بود با این تفاوت که به جای هر پنج گاو یک روز چوپانی , هر یک گاو یک روز چوپانی میکردند برای مثال خانواده ای که نوبت چوپانی اش میشد اگر 3 گاو داشت باید سه روز متوالی گله را به صحرا میبرد.


نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات قرار دهید تا به آنها رسیدگی شود و اگر در متن فوق ایرادی وجود دارد در نظرات همین پست به آن اشاره کنید تا پس از رسیدگی تصحیح شود.طبقه بندی: پرگه در چند دهه قبل، 
برچسب ها: دامداری در پرگه، قوانین پرگه، پرگه، روستای پرگه، روستای بزرگ پرگه، دامداری، pargeh،  
[ جمعه 7 تیر 1392 ] [ 07:18 ب.ظ ] [ سعید کوهستانی ]
نظرات

درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا جهت تفریح ایجاد شده!!!
امیدوارم خوشتون بیاد!!
;-)
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :